Yeşil Çayın Rize’deki serüveni kitap oldu

Arşivci ve araştırmacı Fatih Sultan Kar’ın koleksiyonundan seçilen siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan ve çayın Rize’deki serüvenini anlatan “Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni” isimli çalışma kitaplaştırıldı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) desteği ile yayınlanan çalışma Rize Çayı ile ilgili ilginç ve tarihi gelişmeleri gözler önüne seriyor. 1912 yılında Rize Ticaret Odası Başkanı Başkanı Mustafa Hulusi Karadeniz Batum’dan ceketinin cebinde getirdiği çay tohumlarıyla Rize’de evinin bahçesinde ilk çay ekimini yaptı.19 Aralık 1947 tarihinde ülkemizde süre gelen kıtlık nedeniyle çay karneye bağlandı.

 

 

Rizeli arşivci-araştırmacı Fatih Sultan Kar’ın, ‘Rize’de Yaşanmış Fıkra Gibi Olaylar’, ‘Likapanın Moruna, Rize’nin Yeşiline’, ‘Yeşile Adanmış Dizeler- Rize Şiirleri’, ‘Bir Limon Fidanının Hikâyesi: Çaykur Rizespor Tarihi’, ‘Bir Futbol Efsanesi: Şenol Birol Gol’, ‘Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi’ ve ‘Evvel Zaman İçinde Rize’ isimli kitaplarının ardından Rizelilerin hayatına 1930’lu yılların sonunda giren çayın 70 yıllık serüvenini gözler önüne seren “Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni” isimli kitap, 80 sayfadan oluşuyor ve kitapta daha önce yayınlanmamış çok sayıda belge ve fotoğraf a yer veriliyor.

Bir yanı, başından kar eksilmeyen Kaçkarlara, bir yanı hırçınlığı dinmeyen Karadeniz’in deli mavisine bakan Rize’nin halkı her daim telaşlı, aceleci, atak, çalışkan ve esprilidir. Yörenin havası, toprağı, suyudur onları böyle yapan. Erkekleri ne kadar denizciyse kadınları o kadar toprağa bağlıdır. Ve Rize’nin yamaçları ‘siyah beyaz fotoğrafları bile yeşile çalar’ deyimine uygun şekilde her zaman yeşildir. Rize’de çaydan önce yeşilin adı ‘mısır’dır. Bundan başka Rize mandalinası ve portakalı etrafa nam salmıştır. Çay, 1930’lu yılların sonunda Rize’ye gelir ve Rizelinin hayatını değiştirir. Doğuştan gurbetçi olan halk, bir kurtuluş ümidi olarak sarılır çaya. Dağ, taş gizemli yeşil yaprağın büyüsüyle kaplanınca iklim değişir. Toprak, aile içerisinde kardeşler arasında çok küçük parçalara bölününce geçimi karşılayamaz olur, Rizeliye yine gurbet yolları gözükür. Çay tarımı arkada kalanlarca yürütülür.

 

 

 

 
   

Ankara Rize Dernekleri
Federasyonu

Milli Mücadele’nin Çılgın
Rizelileri, Rize’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde
Fatih Sultan Kar’ın belge
ve fotoğraflarından
özenle hazırladığı
“Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel
fotoğraf sergisiyle
Ankara’da buluştu...
04 - 07 Mart 2010

 

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü etkinliğinde
Tünel’de fotoğraf
çakimleri yapan
Fatih Sultan Kar....
08.03.2010

 
   
  BAYAR ŞAHİN
Yüküne Ortak Olsam
 
 


FATİH REYHAN
Gözlerun Karayemiş

 
 
RECEBİM
Fitruka
 
 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan