Fatih Sultan Kar Koleksiyonu’ndan Seçme Karelerle Evvel Zaman İçinde Rize

Çınar Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği
Rize’nin 90. Kurtuluş Yılı Etkinlikleri Kapsamında
İsmail Kahraman Kültür Merkezi / 26 Şubat – 03 Mart 2008

Çaykur sponsorluğunda Rize Belediyesi tarafından organize edilen ve Rize Rize ilinin  90. Kurtuluş Yılı Etkinlikleri kapsamında Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Tarafından hazırlanan Fatih Sultan Kar'ın koleksiyonundan seçme siyah beyaz fotoğrafların yer aldığı “Evvel Zaman İçinde Rize” isimli Sergisi açıldı.Serginin açılışını  Vali Fuat Gürel, Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve resim sergisini hazırlayan Fatih Sultan Kar birlikte yaptılar. Karadeniz bölge tarihi üzerine aralıksız sürdürdüğü arşiv-araştırma çalışmaları sayesinde hatırı sayılır miktarda materyale ulaşan Fatih Sultan Kar'ın koleksiyonundan seçilen 40 tarihi fotoğraf sergi de yer aldı.

   

   

Açılışa Rize Valisi Kasım Esen, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, İl Müftüsü Zeki Sayar,Rize Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Sandıkçı, İl Kültür Müdürü İsmail Hocaoğlu, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların katıldı. Serginin açılışını Vali Kasım Esen ve Belediye Başkanı Halil Bakırcı yaptı.

Karadeniz bölge tarihi üzerine aralıksız sürdürdüğü arşiv-araştırma çalışmaları sayesinde hatırı sayılır miktarda materyale ulaşan Fatih Sultan Kar’ın koleksiyonundan seçilen 40 tarihi fotoğrafın yer aldığı sergi 26 Nisan-03 Mart tarihleri arasında Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde sergilendi.

Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği  daha önce hiç yayınlanmamış, Şark Orduları Komutanı Kazım Karabekir’in Rize kaidesinin yanında Rizeliler’le fotoğrafı Rize’nin İlk Mektep muallimleri ve talebelerinin fotoğrafı, Rize Muhafaza-ı Hukuk Cemiyeti’nin fotoğrafı Rize’nin kurtuluş programlarında çekilmiş fotoğraflar, Atatürk’ün Rize’yi ziyareti Rize Belediyesi bandosu ve itfaiyesi gibi zengin bir materyal yer aldı.

 

   
   

Sergi ziyaretçilerini Rize’nin yakın tarihine yolculuğa çıkardı
Sergiye ek Fatih Sultan Kar, düzenlenen imza gününde bir süre önce çıkan ‘Rize’de yaşanmış fıkra gibi olaylar’ isimli kitabını okurlar için imzaladı.
Fatih Sultan Kar, Rize tarihi ile ilgili çalışmaları ve açılacak olan ‘Evvel zaman İçinde Rize’ sergisinin öyküsünü şöyle anlatıyor : İstanbul’da bütün sahafları, müzayedecileri takip ediyor, ilimizin geçmişine dair izler bulmak için efor sarf ediyorum. Çünkü fotoğraf, Rize’de nem oranının yüksek olması dolayısıyla elli yıldan uzun yaşamıyor..Rize tarihine ışık tutan birkaç fotoğrafla başlayan bu tutkum, büyük bir  hevesin ve bireysel olarak da iz sürme çabasının içine itti beni. Bir kentin üstüne sinmiş izler ve ip uçları bulma çabaları sonucu elimde binlerce Rize fotoğraflık bir arşiv oluştu. Her biri Rize tarihine ışık tutan,  Osmanlı’nın sonu ile Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık eden belgelere ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmadı. Bu fotoğraflar bir prestij kitap halinde yayınlanacak. Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği  Başkanı Recep Koyuncu’nun ısrarı üzerine çalışmalarına bir katkı sağlamak gayesiyle 40 fotoğraflık seçkiyi kitaptan önce sergilemeyi uygun buldum. 

Elimdeki Rize arşivinin oluşmasında büyük katkıları olan
Prof. Dr. İsmail Kara, Süleyman Kazmaz, İshak Güven Güvelioğlu, Recep Koyuncu’ya teşekkürü borç bilirim.

 

 

 

 
   

Ankara Rize Dernekleri
Federasyonu

Milli Mücadele’nin Çılgın
Rizelileri, Rize’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde
Fatih Sultan Kar’ın belge
ve fotoğraflarından
özenle hazırladığı
“Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel
fotoğraf sergisiyle
Ankara’da buluştu...
04 - 07 Mart 2010

 

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü etkinliğinde
Tünel’de fotoğraf
çakimleri yapan
Fatih Sultan Kar....
08.03.2010

 
   
  BAYAR ŞAHİN
Yüküne Ortak Olsam
 
 


FATİH REYHAN
Gözlerun Karayemiş

 
 
RECEBİM
Fitruka
 
 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan