Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi

Rize Vitrini Ajans İstanbul 2010 496 sayfa
Fatih Sultan Kar’ın 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığı alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf, belge ve bilgileri içeriyor.496 sayfadan oluşan kitabın, aynı zamanda Çaykur Rizespor Kulübü için de kurumsal eser özelliği taşıdığını ifade eden Fatih Sultan Kar, “Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor. ‘Rize Spor Tarihi’ birden bine kadar numaralandırılarak özel karton kutuda prestij kitaplar kategorisinde yayınlandı. Kitabın oluşum serüveni hakkında bilgiler veren Kar, “Çalışma sırasında yıllarca birçok sahaftan materyal toplandı. Gazeteler baştan sona tarandı. Yeni bilgiler derlendi. Kitabın yazımı ve tasarımı nesnel ve bilimsel bakış açısıyla tamamlandı. 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığımız alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf ve belgeleri içeriyor. Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor.” diye konuştu
.

 


Rize’nin Spor Tarihi Kitaplaştı

Fatih Sultan Kar’ın on beş yıl süren araştırmalarının ürünü olan ‘Rize Spor Tarihi’ kitabı yayımlandı.

On yıldır İstanbul’da yaşayan ve İETT’de kurum fotoğrafçısı olarak çalışan Rizeli Fatih Sultan Kar, doğup büyüdüğü topraklara ve futbola olan sevgisini ‘Rize Spor Tarihi’ adlı eserle bir kez daha ispatladı. Aynı zamanda arşiv-araştırmacı olan Kar’ın on beş yıllık çalışmasının ürünü olan prestij kitap bir yandan Rize’nin spor tarihini ortaya koyarken bir yandan da Çaykur Rizespor için kurumsal kimlik özelliği taşıyor.

Kitapta Rizeli iki başbakan, Lefter ve Şenol Birol gibi efsane futbolcularla yapılmış söyleşiler yanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz’ın anılarıyla da yer alıyor

Fatih Sultan Kar’ın 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığı alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf, belge ve bilgileri içeriyor.
496 sayfadan oluşan kitabın, aynı zamanda Çaykur Rizespor Kulübü için de kurumsal eser özelliği taşıdığını ifade eden Fatih Sultan Kar, “Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor. ‘Rize Spor Tarihi’ birden bine kadar numaralandırılarak özel karton kutuda prestij kitaplar kategorisinde yayınlandı. ‘Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi' kitabından temin etmek isteyenler rezervasyon için Rize Vitrini Ajans’a (216) 553 80 22 numaralı telefon ile ulaşabilir, rizevitrini@gmail.com ve fatihsultan.kar@gmail.com mail adresleri yoluyla bilgi edinebilirler.” dedi.
Kitabın oluşum serüveni hakkında bilgiler veren Kar, “Çalışma sırasında yıllarca birçok sahaftan materyal toplandı. Gazeteler baştan sona tarandı. Yeni bilgiler derlendi. Kitabın yazımı ve tasarımı nesnel ve bilimsel bakış açısıyla tamamlandı. 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığımız alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf ve belgeleri içeriyor. Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor.” diye konuştu.

Kitapta hangi konular yer alıyor?
Rize’de futbolun başlama vuruşunu yapan ve 1919 yılında Rize İdman Yurdu adıyla kurulan kulübün faaliyetleri. Bu kulübün kurucuları ve Rize’nin ilk futbolcuları. Rize’de futbolun şifresi, Halkevi ve Şarspor’un mimarı: Uzun Yusuf Marşan. İlk futbol maçlarının arenası Buhti’nin Düzü. Bir şemsiye karşılığı Güneşspor’a transfer olan ve ileriki yıllarda ‘Manchester Fatihi’ olarak da ünlenen, Fenerbahçe’nin eski kalecilerinden Yavuz Şimşek’in transferi . İran Üniversiteliler Karması’nı göz kamaştırıcı bir oyunla 2-0 mağlup etmeyi başaran Fener Genlik
   

   

Kulübü’nün kendi futbolcusu gibi sahaya sürdüğü ve İranlılar’ın “Bizde Türkiye denince; akla önce Atatürk, sonra o gelir. Siz bizi oyuna getirdiniz” dediği efsane futbolcu Lefter’in Rize macerası. 13 Mart 1950 tarihinde Beşiktaş sempatizanı Riezeliler tarafından kurulan Rize Beşiktaş Gençlik Kulübü’nün kurucuları. Rize’de bir mahkumun hayatını kurtaran Lefter Küçükandonyadis. Tamamı ilk kez bu çalışmada yayınlanan Rizespor Nizamnamesi. Rizespor kurucusu Atıf Taviloğlu’nun bahçesinden söküp getirdiği ve Rizespor’un kurulması için açık artırmaya çıkardığı bir limon fidanı. Rizespor’un renklerinin yeşil-mavi olmasını öneren isim. Söz verdiği halde Rizespor’u 2. Lig yerine 3. Lig’e dahil eden dönemin Futbol Federasyonu Başkanı ve Rizespor’un başına gelenler. 1973-74 sezonunda İkinci Lig Kırmızı Grup’ta şampiyon olan Rizespor’un başarısının sırrı. Bir futbol sezonunun kaderini değiştiren inek…

Dokuz ana başlıkta sayısız konu
Rize de Futbolun Başlama Vuruşu, Amatör Futboldan İzler, Rizepor Kuruluyor, Profosyonel Lige İlk Adım, Söyleşiler, Rizesporu Yönetenler, Teknik Direktörler ve Antrenörler, İstatisttikler, Türkiye Kupası, Rizesporun İlkleri ve Künyesi, Geçmiş Zaman Olur ki ve Hayali Cihan Değer ana başlıklarından oluşuyor.

Kıtlık zamanı futbolcuları

Rize’de Futbolun Başlama Vuruşu bölümünde Rize İdman Yurdu, Şarkspor, Halkevispor, Şarspor, Güneşspor, Fener Gençlik, Rize Beşiktaş, Çayspor, Çayelispor ve Pazarspor Kulüplerinin kuruluş hikâyeleri liglerdeki serüvenleri, sporcuları ve yöneticileri anlatılıyor.

Rize’de amatör futbol yansımaları
Amatör Futboldan İzler bölümünde Sokak aralarında üç direk bir araya getirilerek oluşturulan kaleler arasından birçok yıldız yetiştiren Rize ilinin amatör futbol kulüpleri Ardeşen Gençlikspor, Derepazarı Gençlik, Esnafspor, Gündoğduspor, İslampaşaspor, Gülbaharspor, Müftüspor, İyiderespor, Rize Gücü (Köy Hizmetleri –YSE), Kalespor, Kalkanderespor’un mücadelesi gözler önüne seriliyor.

Rizespor’un kurumsal kimliği ortaya çıkıyor
Rizespor Kuruluyor, Profesyonel Lige İlk Adım, Sezonlar, Rizespor’u Yönetenler, Teknik Direktörler ve İstatistikler bölümlerinde Rizespor’un kuruluş, liglere katılışı, başkanları, yöneticileri, teknik direktörleri, antrenörleri, kadroları, istatistikleri, maçları, başarıları sezon sezon yer alıyor.

Tarihe ışık tutan söyleşiler
Söyleşiler bölümünde Şenol Birol, Hasan Vezir, Lefter, Yakup Kazdal, Recep Ali Ayvaz, Cevat Öztürk, Mehmet Salih Şamlıoğlu, Musa Dal, Amet Şahin, Köksal Mataracı, Hasan Kemal Yardımcı, Fehmi Ekşi, Nuri Akbulut, Lokman Koçan, Kahraman Kartal, Cengiz Sarıoğlu, Musatafa Zeki Rakıcıoğlu, Faruk Nafız Ozak, Oktay Çevik, Harun İlik, Osman Nuri şahin, Hüseyin Hemşinlioğlu, Hakan Tecimer, Hasan Fehmi Durmuş, Yaşar Elmas, Ergün Kolçak, İsmail Coşkun, İsmail Demircioğlu, Mehmet Ali Karaca, Muharrem Vezir, Mustafa Yılmaz, Ekrem Cengiz, Osman Kavrakoğlu, Ömer Akmehmet, Ergün Öztuna, Hüsnü Kürkçü, Cemal Aydoğdu, Tuncay Mataracı, Hamit Sadi Saraç ile yaşamları ve Rizespor ile ilgili düşünceleri üzerine yapılan söyleşiler yer alıyor. Yiğit namı ile anılır, Rize Esnafspor ve Rize Sporun Yıldızları başlıkları altında öyleşilerinde yer aldığı bu bölümde Rizeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Eski Başbakan Mesut Yılmaz başlıkları dikkat çekiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın futbol yaşamına bol fotoğraflarla yer verilirken, Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın farklı bir özelliği gözler önüne seriliyor ve 1968 yılında Rizespor muhabirliği yaptığı ortaya çıkıyor.


 

Kitap İçin Ne Dediler...

Faruk Nafız Özak ( Devlet Bakanı )
Kitapta bir zamanlar Rizespor’da birlikte top koşturduğum arkadaşlarımla hatıraları buldum. Çok mutlu oldum. Her Rizelinin temin etmesi gereken bir eser hazırladığı için Fatih Sultan Kar’a teşekkürler

Tuncay Mataracı ( Gümrük ve Tekel Eski Bakanı )
Her zaman destekçisi olduğun Rizespor için yapılan bu çalışma beni çok mutlu etti. Fatih Sultan Kar kitabın hazırlanması aşamasında banada uğradı. Bildiklerimi kendisi ile paylaştım. Rizespor’un böyle bir çalışması olması bizim için gurur vericidir. Rizespor Kulübü de bu çalışmaya destek olmalıdır.

Metin Külünk ( İş ve Siyaset Adamı )
İstanbul karla hasretini gidermenin tebesümünü yaşarken, Rizeli olmamızı hatırlatan Rize Spor Tarihi kitap çalışması için bir araya gelmekten mutluyum. Fatih Sultan Kar’ı ve emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Selahattin Bakır ( Gazeteci )
Sevgili Fatih, bu projesi ile ilgili düşüncelerini yaklaşık 5-6 yıl önce benimle paylaiştığında kendisine aynen şunları demiştim : " Fatih bu çok önemli, önemli olduğu kadar da üzerinde çok çalışılması gereken bir proje. İşin maddi yanını hiç düşünme ama manevi yanı çok büyük. Çok yorulacaksın ama sen daha çok gençsin. Kafandaki bu proje biraz zaman alacak ama Rize'ye Rizespor'a yakışan ve asla kayıp olmayacak bir esere imza atmak için yola çıktın. Bunu layikiyle başaracağına inanıyorum. Allah yardımcın olsun. Bu eser yayınlandığı zamanla kalmayacak kuşaktan kuşağa dolaşacaktır. Seni şimdiden tebrik ediyorum." dediğimde sevgili dostum Fatih ellerime tutarak göz yaşlarının aktığını gömüştüm. Demekki o göz yaşları Fatih'in yolunu açtı.Sen bir tarihin ışığını yaktın. Bu eseri çıkaracağından hiç kuşkum yoktu

Hasan Vezir ( Eski Futbolcu – Teknik Direktör )
Değerli kardeşlerim Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan, Mustafa Karali tarafından yayını gerçekleştirilen büyük uğraşlarla hayat bulan Rizesporumuzu layıkı ile tanıtan bu kitap için kendilerine teşekkür ediyor çalışmalarının devamını diliyorum.

Hakan Tecimer ( Eski Futbolcu – Fenerbahçe Alt Yapı Antrenörü )

Başkta bu kitabı hazırlayan Fatih Sultan Kar ve yayınlayan Mustafa Karali olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu kitap için çok uğraş verdiler. Araştırma ve uğraş ve mücadele sonunda Rizespor’a yakışır mükemmel bir eser oluştu.

Ali Yavuz ( Rizespor ve Trabzonsporlu Eski futbolcu )
Bu kitabı derleyip toparlayan ve vitrine çıkaran Fatih Sultan Kar’a teşekkürler. Bu kitapta bana da yer almasından kıvanç duydum.

Hüseyin Hemşinlioğlu ( Eski Futbolcu )
Fatih Sultan Kar’a Rizespor için yaptıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Kendisinı yanlız bırakmayan Mustafa Karali, Zeki Kopuz, Gülçin Hüsrev’e de hayata kattıkları bu güzel eser için teşekkürler.

Ergün Kolçak ( Eski Futbolcu )
Rizespor kitap alanında şampiyonluğu elde etti. Bu başarının mimarı Fatih Sultan Kar’a ve bu eseri yayınlayan Mustafa Karali’ye teşekkürler. Rize ilinin futbol tarihi doyumsuz anlatılmış.

Aytekin Akay ( Gazeteci )
Bu eser Fatih Sultan Kar’ın ne ilk nede son eseri olacak. İstanbul’da hayatını sürdürüpte her gününü Rize olarak yaşayan Fatih Sultan Kar’ı Rizeliler anlasa pek çok projesini hayata geçirir. Onun çabaları ile Rize spor tarihi ölümsüzleşti

Osman Çakır ( İETT Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Reklam Müdürü )
İETT Genel müdürlüğü’nde fotoğrafçı olarak çalışan Fatih Sultan Kar, yoğun ve yorucu mesaisine rağmen, mesai dışında fırsat oluşturarak “Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi” isimli bu güzel çalışmayı Rizelilere armağan etmesi takdire şayandır.

Filiz Acar ( Yazar )
Fatih Sultan Kar, bu kitap için on beş yıl uğraştı. Ne kadar yokuş çıktı, ne kadar rampa indi, düz yolda yürüdü, yan yolda gitti? Hesapladımı bilmiyorum. Sonuca bakınca değdiğini görüyorum. Umarım Rizeliler kiymetini bilir. Geç kalmadan ama...

Dursun Ali Yılmaz ( Gazeteci )
Fatih Sultan Kar Rize için kalıcı bir esere imza attı. Yirmi yıl sonra bu eseri eline alanlar ey gidi günler diyecekler. Eskimeyecek, kalıcı bir eser. Emaği geçenleri tebrik ediyorum.

Bülent Şirin ( Gazeteci )

Fatih Sultan Kar mühteşem bir eser meydana getirdi. Güzellik emek ister. Bu emek tarihte yerini alacaktır.  Hemen takdir edilmese de bir gün Fatih Sultan Kar’ı daha iyi anlayacaklar.

 

 

 

 
   

Ankara Rize Dernekleri
Federasyonu

Milli Mücadele’nin Çılgın
Rizelileri, Rize’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde
Fatih Sultan Kar’ın belge
ve fotoğraflarından
özenle hazırladığı
“Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel
fotoğraf sergisiyle
Ankara’da buluştu...
04 - 07 Mart 2010

 

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü etkinliğinde
Tünel’de fotoğraf
çakimleri yapan
Fatih Sultan Kar....
08.03.2010

 
   
  BAYAR ŞAHİN
Yüküne Ortak Olsam
 
 


FATİH REYHAN
Gözlerun Karayemiş

 
 
RECEBİM
Fitruka
 
 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan