Bir Futbol Efsanesi Şenol Birol Gol

Rize Gençlik ve Spor Müdürlüğü
İsmail Kahraman Kültür Merkezi / 24 Ağustos – 15 Temmuz 2009

Futbol topundan ıslık sesi çıkaran adam Şenol Birol’un futbol yaşamını konu alan ve Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan “Bir futbol efsanesi Şenol Birol Gol” isimli fotoğraf sergisi İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde açıldı. Serginin açılışına Şenol Birol, Rize Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karavin, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz, Çaykur Rizespor teknik heyetinden Oktay Çevik, Hasan Vezir, Süleyman Kalafat, Rizespor Eski Kaptanı Hasan Fehmi Durmuş, Rizespor camiasından Lokman Koçalzadegiloğulları, Mehmet Ali Karaca, Dr. Ulvi Ergüven, Sedat Toprak ve çok sayıda kişi katıldı. Sergi salonuna eşi Gülten Hanım ve oğlu Murat ile gelen Şenol Birol hayat hikayesini anlatan ve Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan” Bir futbol efsanesi Şenol Birol Gol” kitabını imzaladı. Açılış öncesi bir konuşma yapan Rizespor camiasının renkli ismi Lokman Koçan Şenol Birol’un Türk futbolundaki önemini anlattı.Rize Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karavin ise Şenol Birol’un başarılarını dinleyerek büyüdüğünü belirterek kendisi ile tanışmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.Rize Vali Yardımcısı Hasan Kayhan ise Rize’nin sahip olduğu değerleri çalışmaları ile kamuoyu ile paylaşan Araştırmacı-Yazar Fatih Sultan Kar’a teşekkür etti. 

 
   
   

Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden, ‘Şenol, Birol, Gol’ söylemiyle efsaneleşen, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Rizespor’un ünlü futbolcusu Şenol Birol’un yaşamından kesitler sunulan ‘Foto Kitap Sergisi’ Rize’de açıldı
.
Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’ndeki sergiye bugün 72 yaşında olan ve yaşamını Rize’de sürdüren ünlü futbolcu Şenol Birol’da katıldı.

‘Futbol topundan ıslık sesi çıkaran adam’ olarak da anılan Şenol Birol’un futbol yaşamını konu alan ve araştırmacı-yazar Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan ‘Bir Futbol Efsanesi Şenol, Birol, Gol” isimli fotoğraf sergisi bir hafta açık kaldı. Rize’de düzenlenen serginin açılışını Rize Vali Yardımcısı Hasan Kayhan yaparken; açılışa Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karavin, Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz, Ç.Rizespor teknik heyetinden Oktay Çevik, Hasan Vezir, Süleyman Kalafat, menajer İsmail Coşkun, Rizespor eski takım kaptanı Hasan Fehmi Durmuş, Rizespor eski yöneticilerinden Lokman Koçan, Dr. Ulvi Ergüven, Sedat Toprak, Ömer Şan, Tema Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Rigader Başkanı Faik Bakoğlu, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği Başkanı Osman Can, Ç.Rizespor Altyapı Çalıştırıcıları Mehmet Ali Karaca ve Osman Tornacı, antrenör Menderes Eyüboğlu, turizmci Köksal Hapeloğlu, ile çok sayıda spor sever katıldı.

Şenol Birol’un eşi Gülten Birol ile oğlu Murat Birol’un da katıldığı sergide, yine araştırmacı-yazar Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan ve Şenol Birol’un yaşam hikayesini anlatan “Bir Futbol Efsanesi Şenol Birol Gol” adlı kitabını imzaladı.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Rizespor eski yöneticisi Lokman Koçan, anılarından söz ederek, Şenol Birol’un Türk futbolundaki önemini anlattı. Törende eski kaptanlardan H.Fehmi Durmuş, ASKF eski Başkanı Sedat Toprak, Ç.Rizespor teknik direktörü Oktay Çevik ile Antrenör Hasan Vezir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz, araştırmacı-yazar Fatih Sultan Kar, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karavin, Vali Yardımcısı Hasan Kayhan da birer konuşma yaptı. Açılışta konuşan ünlü futbolcu Şenol Birol, özellikle araştırmacı Kar’ın hazırlamış olduğu sergi nedeniyle oldukça gurulandığını ifade ederek, katkısı olan herkese teşekkür etti.

 

   

 

Serginin açılışından sonra araştırmacı yazar Kar ile birlikte efsane futbolcu Şenol Birol katılımcılara sergiyi gezdirerek fotoğraf ve olaylarla ilgili anlatımlarda bulundu. Sergi sırasında Şenol Birol ile ilgili anlatımlarda bulunan araştırmacı yazar Fatih Sultan Kar, Şenol Birol’un Türk futbolu için önemli bir efsane olduğunu ve unutulamayacağını vurgulayarak, “Şenol Birol 1937 yılında doğdu. Çankırı, Zonguldak ve Rize’de kendisinin yetiştirdi, 1958-59 sezonunda Sarıyer formasıyla attığı goller onu, ülkenin en çok konuşulan forvetlerinden biri haline getirdi.  Başta Beşiktaş olmak üzere Galatasaray ve Fenerbahçe’de genç golcüyü renklerine bağlamak için harekete geçti. Ancak Şenol’un tercihi Beşiktaş'tan yana oldu. Forvetteki partneri Birol Pekel’le birlikte attığı goller yüzünden tribünlerde, “Şenol, Birol, gol” tezahüratı yapılmaya başlandı. Şenol Birol, Metin Oktay'ın ünlü 38 gol kaydettiği 1962-63 sezonunda 34 golle ikinci olmuştu. Bu sayı Şenol’a “bir sezonda en çok gol atan Beşiktaşlı” unvanını da kazandırıyordu. 1962-63 sezonu bitiminde Birol’la birlikte Beşiktaş’tan ayrılıp Fenerbahçe’ye transfer oldu. ‘Şenol, Birol, Gol’ tezahüratı artık Fenerbahçe taraftarının dilinden düşmüyordu. Fenerbahçe forması altında iki kez şampiyonluk yaşadı. Ardından Karşıyaka’ya transfer oldu. Karşıyaka ve Beşiktaş’ta kısa bir süre daha futbol yaşamını sürdürdükten sonra Rizespor’a transfer olarak, 9 Temmuz 1971 tarihinde ünlü futbolcular Yusuf Tunaoğlu, Birol Pekel ve Can Bartu’nun da katıldığı, o dönemin popüler takımı ‘Dostlukspor’ bayan takımı ile oynanan görkemli bir jübile maçı ile 36 yaşında futbolu bıraktı” dedi.

 

 

 

 
   

Ankara Rize Dernekleri
Federasyonu

Milli Mücadele’nin Çılgın
Rizelileri, Rize’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde
Fatih Sultan Kar’ın belge
ve fotoğraflarından
özenle hazırladığı
“Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel
fotoğraf sergisiyle
Ankara’da buluştu...
04 - 07 Mart 2010

 

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü etkinliğinde
Tünel’de fotoğraf
çakimleri yapan
Fatih Sultan Kar....
08.03.2010

 
   
  BAYAR ŞAHİN
Yüküne Ortak Olsam
 
 


FATİH REYHAN
Gözlerun Karayemiş

 
 
RECEBİM
Fitruka
 
 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan