Fatih Sultan Kar Koleksiyonu’ndan Seçme Karelerle Evvel Zaman İçinde Rize

Çınar Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği
Rize’nin 90. Kurtuluş Yılı Etkinlikleri Kapsamında
İsmail Kahraman Kültür Merkezi / 26 Şubat – 03 Mart 2008

Çaykur sponsorluğunda Rize Belediyesi tarafından organize edilen ve Rize Rize ilinin  90. Kurtuluş Yılı Etkinlikleri kapsamında Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Tarafından hazırlanan Fatih Sultan Kar'ın koleksiyonundan seçme siyah beyaz fotoğrafların yer aldığı “Evvel Zaman İçinde Rize” isimli Sergisi açıldı.Serginin açılışını  Vali Fuat Gürel, Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve resim sergisini hazırlayan Fatih Sultan Kar birlikte yaptılar. Karadeniz bölge tarihi üzerine aralıksız sürdürdüğü arşiv-araştırma çalışmaları sayesinde hatırı sayılır miktarda materyale ulaşan Fatih Sultan Kar'ın koleksiyonundan seçilen 40 tarihi fotoğraf sergi de yer aldı.

   

Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni

Dünya Rizeliler Günü Kültür ve Sanat Etkinlikleri
İsmail Kahraman Kültür Merkezi / 24 Ağustos – 07 Eylül 2008

Fatih Sultan Kar’ın koleksiyonundan oluşan siyah beyaz fotoğraflardan bir seçki, Rizeliler Günü Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında T.C Rize Valiliği’nin organizasyonu ile 24 Ağustos 2008 tarihinde Saat 17.00’de İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde Rizelilerle buluştu. Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni’ başlıklı sergi, Rizeliler’in hayatına 1930’lu yılların sonunda giren çayın 60 yıllık serüvenini gözler önüne serdi.

 

   

Bir Futbol Efsanesi Şenol Birol Gol

Rize Gençlik ve Spor Müdürlüğü
İsmail Kahraman Kültür Merkezi / 24 Ağustos – 15 Temmuz 2009

Futbol topundan ıslık sesi çıkaran adam Şenol Birol’un futbol yaşamını konu alan ve Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan “Bir futbol efsanesi Şenol Birol Gol” isimli fotoğraf sergisi İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde açıldı. Serginin açılışına Şenol Birol, Rize Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karavin, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz, Çaykur Rizespor teknik heyetinden Oktay Çevik, Hasan Vezir, Süleyman Kalafat, Rizespor Eski Kaptanı Hasan Fehmi Durmuş, Rizespor camiasından Lokman Koçalzadegiloğulları, Mehmet Ali Karaca, Dr. Ulvi Ergüven, Sedat Toprak ve çok sayıda kişi katıldı. Sergi salonuna eşi Gülten Hanım ve oğlu Murat ile gelen Şenol Birol hayat hikayesini anlatan ve Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan” Bir futbol efsanesi Şenol Birol Gol” kitabını imzaladı. Açılış öncesi bir konuşma yapan Rizespor camiasının renkli ismi Lokman Koçan Şenol Birol’un Türk futbolundaki önemini anlattı.Rize Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karavin ise Şenol Birol’un başarılarını dinleyerek büyüdüğünü belirterek kendisi ile tanışmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.Rize Vali Yardımcısı Hasan Kayhan ise Rize’nin sahip olduğu değerleri çalışmaları ile kamuoyu ile paylaşan Araştırmacı-Yazar Fatih Sultan Kar’a teşekkür etti. 

 

   

Kurtuluştan Cumhuriyete Rize

Ankara Rize Dernekleri Federasyonu
Ankara Atatürk Kültür Merkezi / 04-07 Mart 2010
Milli Mücadele’nin Çılgın Rizelileri, Rize’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde Ankara Rize Dernekleri Federasyonu organizasyonu tarafından Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlene “Rize Günleri Etkinlikleri” kapsamında Fatih Sultan Kar’ın belge ve fotoğraflarından özenle hazırladığı “Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel fotoğraf sergisiyle bir araya geldiler. Kurtuluşa gönül veren Rizeli İpsiz Recep, Ketencioğlu Yakup, Dursun Kaptan, Metozade Hüseyin, Mataracı Mehmet Efendi, Tuzcuoğlu Halit Ağa, Şahinoğlu Osman Kahya, İsmailzade Osman Nuri (Özgen), İsmail Hakkı Genç, Necati Memişoğlu gibi birçok ölümsüz kahramanın hikayesi, 04-07 Mart 2010 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Rize Günleri’nde yer alan Fatih Sultan Kar’ın belge ve fotoğraflarından özenle hazırladığı “Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel fotoğraf sergisiyle gün ışığına çıktı. 50x70 ebadında 45 tablodan oluşan sergide 67 adet fotoğraf ve belge ve kahramanların yaşamlarından kesitler yer aldı.

 

Bakan Özak, Fatih Sultan Kar`ın sergisini gezdi.

Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak Ankara`da düzenlenen Rize Günleri Etkinlikleri`nde yer alan ve kendisinin futbolculuk dönemine ait fotoğraflarının da yer aldığı bütün yönleriyle Rizespor aldığı Fatih Sultan Kar`ın Bütün Yönleriyle Rizespor Tarihi isimli fotoğraf sergisini gezdi.Bakan Ozak, 1972-73 sezonunda 1 yıl Rizespor’da top koşturdu.Bir yıl gibi kısa süre yer aldığı takımda kişiliği ve sergilediği futbollagöz doldurarak takım kaptanlığına yükseltildi


 
   

 

 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan