Yeşile Adanmış Dizeler ( Rize Şiirleri )

Rize Belediyesi- Rize 2008 188 sayfa
Fatih Sultan Kar tarafından derlenen “Yeşile yakılmış dizeler – Rize Şiirleri’ isimli kitap Rize Belediyesi Kültür Yayını olarak yayınlandı. Kitapta Sadettin Kaynak, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fethi Giray, Hasan Sözeri, Süleyman Kazmaz, Cafer Tayyar Tuzcu, İrfan Ruhi Eren, Servet Çomoğlu, Recai Özgün, Osman Efendioğlu gibi kültür dünyasında tanınan isimlerin yazdığı şiirlerin yanında Rize Eski Milletvekillerinden Osman Kavrakoğlu ve Rize Valisi Kasım Esen’in de birer şiiri bulunuyor.
Kitap, şairlerin ürettiği ve her biri sevginin, hasretin ve derin duyguların ürünü olan, birçoğu zaman içinde unutulan, tarihin tozlu sayfalarında yerini alan şiirler bir güldeste olarak Rize için yazılmış en güzel şiirleri bir arada bulma, okuma imkanı sağlıyor.

   

Rize, her daim şairlere ilham kaynağı olmuştur.

Halil Bakırcı Rize Belediye Başkanı

“Anılarla dolu çay bahçelerin / Gelin gibi süslü senin her yerin
Silinmez gönlümden asla izlerin / Yine hayalimde sen varsın Rize’m”

Şiir, duygu ve düşüncenin en güzel şekilde anlatılmasıdır. Şairlerin yazdıkları şiirlerde bulundukları ortamdan, mekandan etkilenirler. Bu anlamda Rize bir çok şairin şiirine ilham kaynağı olmuştur. Rize’nin  çayı, atmacası, doğal güzellikleri, Rizelinin gündelik yaşamı, misafirperverliği ve neşesi şiirlerle dile getirilmiştir. Rize Belediyesi olarak hizmetlerimiz arasında kültüre, edebiyata da büyük önem veriyoruz.

Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan Rize Şiirleri isimli bu eserle bu güne değin Rize ile ilgili yazılmış en güzel şiirlerden bir seçkiyi yarınlara taşımak, sizlere ulaştırmak istedik. Gurbette çekilen hasretlere ve Rize’deki doyumsuz güzelliklere rehberlik eden bu şiirleri bir solukta okuyacaksınız.

Her dizesi memleket kokan şiirlerden oluşan bu kitabın okunmakla kalmayıp, arşiv değeri taşıyacağına, kütüphanenizde en güzel yeri alacağına ve başucu kitabınız olacağına inanıyorum.

Rize’ye, yeşile yakılmış bu güzel şiirleri sizlere sunmanın mutluluğunu
yaşarken, huzur, mutluluk ve şiir dolu günler dilerim.

 

“Rize güzel memleket, çay kokayi gül gibi, Rize'ye doymak olmaz, parlayi yildiz gibi”

Fatih Sultan KAR

Rize; dik yamaçlı vadileri, dorukları karlı dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri, kaleleri ve coşkun akan dereleriyle her daim şairlere ilham kaynağı olmuştur. Kadınıyla erkeği en güzel atma türküleri yaşadıkları coğrafyadan aldıkları ilhamla dillendirmiştir. 

Her biri sevginin, hasretin ve derin duyguların ürünü olan bu şiirlerin birçoğu zaman içinde unutuldu, tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Araştırmalarımız sırasında gördük ki Rize, pekçok şairle gönül bağı kurmuş, bu sevda en samimi şekilde dizelere dökülmüş. Bizim buradaki çabamız, Rize için yazılmış en güzel şiirlerden bir güldeste yaparak okurlara sunmak olmuş. 

Bu kitapla; Rizeli’nin mizacını ortaya koymaya,

Müziği deli deli, sözleri hep nükteli / Bakışları öfkeli, öfkesi saman yeli
Boyu uzunca olur, burnu biraz bombeli /Tarifimizle çıktı, meydana bir Rizeli

coşkusuna yer vermeye,

Bir kırbaç olur yayın, namert yüzlerde şaklar / Bir deniz olur coşar, kemençeyle ‘Uşaklar’. Kemençede duyarsın, martıların sesini / Kemençede duyarsın, denizin bestesini. Bu tellerde yiğitlik, haykırış, hicran saklı / Bu tellerde en güzel, en ulvi bir an saklı

gurbeti, memleket hasretini yansıtmaya,

Söyle ne olur ana, kurudular mı bari? / Pazar’dan ayrılırken döktüğün gözyaşları /O yaşlar ki gönlüme akacak ilelebet / Şu ölümlü dünyada, başımda iken gurbet

çay’ın Rize şiirindeki vazgeçilmezliğine vurgu yapmaya çalıştık.

Ah gidi seni Rize! çaydan aldın adını / Gülüyor memleketin erkeği ve kadını
Çok senelerden evvel, yetiştin derdimize / Taze tomurcukların neler bahşetti bize

Rize üzerine yazılan şiirleri bir arada sunmayı amaçlayan bu eser, Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Recep Koyuncu’nun gayretleriyle, Derneğin ‘Rize Şairleri’ serisinin bir ürünü olarak yayınlandı. Kitabın hayat bulmasında katkı sağlayan Recep Koyuncu’ya, seçkiyi büyük bir sabırla ve titizlikle düzenleyen Filiz Acar’a ve İshak Güven Güvelioğlu’na teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 
   

Ankara Rize Dernekleri
Federasyonu

Milli Mücadele’nin Çılgın
Rizelileri, Rize’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde
Fatih Sultan Kar’ın belge
ve fotoğraflarından
özenle hazırladığı
“Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel
fotoğraf sergisiyle
Ankara’da buluştu...
04 - 07 Mart 2010

 

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü etkinliğinde
Tünel’de fotoğraf
çakimleri yapan
Fatih Sultan Kar....
08.03.2010

 
   
  BAYAR ŞAHİN
Yüküne Ortak Olsam
 
 


FATİH REYHAN
Gözlerun Karayemiş

 
 
RECEBİM
Fitruka
 
 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan