Bir Futbol Efsanesi Şenol Birol Gol

Çaykur Rizespor Kulübü Resmi Dergisi- İstanbul 2009 20 sayfa
Adına sloganlar yazılan, Rize'de futbola başlayan, Sarıyer'de kendini gösteren, Beşiktaş'ta büyüyen, Fenerbahçe'de devleşen, bir dönem doğan erkek çocuklara adı verilen Şenol Birol'un hayatı Fatih Sultan Kar tarafından kitaplaştırıldı. “Bir Futbol Efsanesi: Şenol Birol Gol” isimli çalışma, Ç.Rizespor Kulübü Resmi Dergisi tarafından yayınlandı. “Şenol Birol Gol” filmiyle şöhretini yeşil sahalardan Yeşilçam'a taşıyan Şenol Birol'un hayatından kesitlere yer verilen kitapta aynı zamanda Fatih Sultan Kar'ın kendisiyle yaptığı uzun söyleşide su yüzüne çıkan futbol hayatıyla ilgili çok özel anekdotlar dikkat çekiyor.

   

 

 

“Şenol Birol Gol” filmiyle şöhretini yeşil sahalardan Yeşilçam’a taşıyan Şenol Birol’un hayatından kesitlere yer verilen kitapta aynı zamanda Fatih Sultan Kar’ın kendisiyle yaptığı uzun söyleşide su yüzüre çıkan futbol hayatıyla ilgili çok özel anekdotlar dikkat çekiyor. Ayrıca basının renkli isimlerinden Savaş Ay, Eyüp Karadayı, Tevfik Yener ve Şenol Birol’un futboldaki son durağı Rize’deki günlerinin yakın tanığı Selahattin Bakır’ın birer yazısı yer alıyor.

“Şenol Birol, gol ve ölüm(süzlük)”
Gazeteci Savaş Ay yazısında ‘Şenol Birol Gol’ efsanesini şöyle tanımlıyor: ‘İlle de Şenol ve Birol da vardır uslarında. Ve çarşambaları; daha antrenman sırasında, o denli yakın olduğumuz Şenol ve Birol'u seyretmenin devamı burada bu sahada gelecektir diye beklemektedir cümlemiz. Neyi mi? Cümleyi tamamlayan o muhteşem hediyeyi. Yani rakip filelere gidecek bir golü. Yani o zaman tamam olacak. Şenol Birol Goool! olacak”

Kitapta 7 Şubat 2004’te  66 yaşında hayata veda eden arkadaşı Şenol Birol'a attırdığı goller nedeniyle 'Şenol, Birol, gol' sloganının doğmasına yol açan muhteşem ikiliden Birol Pekel ile ilgili hatıralara da yer verilmiş.

Gol : Şenol Birol
Şenol Birol; Çankırı, Zonguldak ve Rize’de kendisini yetiştirdi. 1958-59 sezonunda Sarıyer formasıyla attığı goller onu, ülkenin en çok konuşulan forvetlerinden biri haline getirdi.  Başta Beşiktaş olmak üzere Galatasaray ve Fenerbahçe de genç golcüyü renklerine bağlamak için harekete geçti. Ancak Şenol’un tercihi Beşiktaş'tan yana oldu. Forvetteki eşi Birol’la birlikte attığı goller yüzünden tribünlerde, “Şenol-Birol gol” tezahüratı yapılmaya başlandı. Şenol Birol,  Metin Oktay'ın ünlü 38 gol kaydettiği 1962-63 sezonunda 34 golle ikinci olmuştu. Bu sayı Şenol’a ‘Bir sezonda en çok gol atan Beşiktaşlı’ ünvanını da kazandırıyordu.
1962-63 sezonu bitiminde Birol’la birlikte Beşiktaş’tan ayrılıp Fenerbahçe’ye transfer oldu. ‘Şenol Birol Gol’ tezahüratı artık Fenerbahçe taraftarının dilinden düşmüyordu. Fenerbahçe forması altında iki kez şampiyonluk yaşadı.

Taçsız Kral’a karşı, Şenol Birol Gol
Bir rakip takım asının, Metin Oktay’ın ‘Taçsız Kral’ filminden hemen sonra Fenerbahçeliler de kendilerini film piyasasında göstermişlerdi. En uygun konu, adeta ikiz kardeşler haline gelmiş Şenol-Birol’u perdeye aksettirmekti. Kendilerine eşlik eden Fatma Girik’le filmin çekimlerinde neşe içindeydi. Nejat Saydam'ın yönettiği ‘Şenol Birol Gool’ün öyküsü, balıkçılık yapan iki kardeşin üzerine kuruludur. Daha sonra bir takıma yedek futbolcu olarak transfer olan kardeşler, bir maçta sakatlanan futbolcuların yerine girince yaşamları değişiyordu. İki ünlü futbolcunun karşısındaki yıldız da Fatma Girik'ti..Ünlü futbolcuların oynadığı filmlerin bir özelliği, maç dışı sahnelerde ‘figüran’ olarak takım arkadaşlarını da görebilmeniz. Örneğin ‘Taçsız Kral’ın bir sahnesindeki Galatasaray ve Milli takım kaptanı Baba Gündüz (Kılıç) gibi. Başrollerini Beşiktaşlı Birol Peker'le Şenol Birol'un paylaştığı ‘Şenol Birol Gool’ adlı filmde ise Fenerbahçeli Şükrü (Birand) ile Ogün'ü...

Gol Kralı Şenol Birol
3. Lig’le 1968’de profesyonelliğe adım atan Rizespor’un kuşkusuz en renkli portresi Şenol Birol’du. Uzun yıllar Beşiktaş, Fenerbahçe ve Karşıyaka takımlarının Birinci Lig’de formalarını giyen, ortaya koyduğu üstün performansla A Milli Takım’ın da asları arasına katılan Şenol Birol, birikim küpü olarak döndüğü memleketi Rize’ye bu ilk sezonunda antrenör futbolcu olarak hizmet etmenin onurunu yaşadı. Üstelik Şenol Birol, takım arkadaşlarının hem teknik direktörlüğünü yapmış, hem de kaptanlık pazubandını koluna takarak yeşil-beyazlı forma ile sahaya çıkıp ter akıtmıştı. Şenol Birol, sergilediği bu onur ve vefa yüklü futbol mesaisini, 1968-69 sezonunda Rizespor hesabına atılan 38 golün tam yarısına (19 gol) imza atarak perçinleyecek, gol kralı olacaktı

                                               

1968-69 sezonunda Rize, Altındağ’ı da Rize Şehir Stadı’nda gole boğarken (5-1) bu galibiyette, büyük pay üç gole imzasını atan Şenol Birol’a aitti. Aynı Şenol, başkent deplasmanındaki 3-1’lik Barbaros maçının rövanşında da sahneye çıkmış, attığı üç enfes golle adeta ‘Skor tabelası benden sorulur’ demişti.

Şenol Birol’un onurlu mesaisi

O günlerde Türk futbolunun nabzını tutan ünlü Fotospor dergisi de, bu olaya Şenol Birol özelinden yaklaşıyor ve şu ifadeleri kullanıyordu; ‘Yılların futbolcusuydu. Adına sloganlar yapılmıştı. Rize’de futbola başlamış, Sarıyer’de kendini göstermiş, Beşiktaş’ta büyümüş, Fenerbahçe’de devleşmişti. Sonra kader memleketine döndürmüştü. Rize’ye, Rizespor’a. Yeni takımının başarıları peşinde koşuyordu.

2004 yılında Fenerbahçe’deki evinde ziyaret ettiğim Birol Peker’in, Şenol Birol’u anlatırken gözleri doluyor, hüzünleniyordu. Birol Peker, Şenol Birol’u  şöyle anlatıyordu :’Çakı gibi bir delikanlıydı, topun nereden ve nasıl gelebileceğini, atacak adamdan daha iyi bilirdi. Futboldaki bu üstün meziyetleri, sosyal yaşantısında da onunla beraberdi. Dert ortağı idik birbirimizin. Bana ufacık bir şey olsa benden çok üzülürdü. Kardeşten daha yakındık. Yan yana oynadığımız zaman garip bir kuvvet gelirdi içime, istediğim gibi oynardım. İkimiz de yıllarca destek olmuştuk yek diğerimize.

Santrası bile yapılmayan gol
Birol Peker Şenol’un bir golünü şöyle anlatmıştı: ‘Birol Peker topu almış, tam sürecek, pas atacak, 15 metreden kopup gelen Şenol topa 35 metreden öyle bir çakıyor ki doksana takılıyor top. Birol, ‘Sanki gökten indi yanıma’ demişti bu gol için. Müthiş bir sol ayağı vardı Şenol’un. Yine  Şenol’un unutulmayan bir golü var. Beşiktaş’tan Fenerbahçe’ye Birol’la beraber o yıl transfer olmuşlar. İlk yarının son maçı. Beşiktaş beş puan önde. Maçın bitimine beş saniye var. Şenol onsekiz üstünde yakaladığı topa vurdu ve golü attı. Hakem golü verdi ve maçı bitirdi. Santrası bile yapılmayan goldü bu. Fenerbahçe o maçta aldığı hızla şampiyon olmuştu.’

İlk üç sezonda 42 golü rakip ağlara bırakan Şenol’un Beşiktaş formasıyla en başarılı dönemi 1962-63 sezonuydu. Son haftaya kadar Galatasaray’la şampiyonluk için çekişen Beşiktaş, son maçında ikincilikte kalırken Şenol, sezonu 41 maçta 34 golle tamamladı. Bu sayı Şenol’a ‘bir sezonda en çok gol atan Beşiktaşlı’ unvanını da kazandırıyordu. 1962-1963 sezonu bitiminde Birol’la birlikte Beşiktaş’tan ayrılıp Fenerbahçe’ye transfer oldu. Kafa golleri ile tanınan Şenol Birol, Fenerbahçe ile iki şampiyonluk yaşadı. 154 maçta 24 gol attı.

Şenol Birol, yan yana oynadığı Birol Peker ile birlikte Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarlarının yıllarca dilinden düşmeyen `Şenol, Birol, Gol` sloganının doğmasına neden olmuştu. Şenol Birol ikilisi futbol sahalarındaki marifetlerini Yeşilçam`da da göstermiş ve `Şenol, Birol, Gool` filminde Birol Peker ve Fatma Girik’le beraber başrolde oynamıştı.

çalışmaları sayesinde hatırı sayılır miktarda materyale sahip olan Kar’ın “Rize’de Yaşanmış Fıkra gibi Olaylar” , “Likapanın moruna, Rize’nin yeşiline” , “Yeşile Adanmış Dizeler – Rize Şiirleri” ve “Bir limon fidanının hikâyesi: Rizespor Tarihi” isimli kitapları yayınlandı. Kar, Çaykur Rizespor Kulübü’nün resmi dergisinin tarih bölümünü hazırlıyor. Bir yandan ‘Evvel Zaman İçinde Rize’ kitabının son düzeltmeleriyle yoğun mesai harcarken diğer yandan yayına hazır halde olan ‘Rize Spor Tarihi’ kitabıyla ilgilenen Fatih Sultan Kar, 1998’den bu yana İstanbul’da yaşıyor ve bir kamu kurumunun Basın Yayın Müdürlüğü’nde görevini sürdürüyor

 

 

 
 
   

Ankara Rize Dernekleri
Federasyonu

Milli Mücadele’nin Çılgın
Rizelileri, Rize’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde
Fatih Sultan Kar’ın belge
ve fotoğraflarından
özenle hazırladığı
“Kurtuluştan Cumhuriyete Rize” isimli belgesel
fotoğraf sergisiyle
Ankara’da buluştu...
04 - 07 Mart 2010

 

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü

8 Mart Dünya Kadınlar
Günü etkinliğinde
Tünel’de fotoğraf
çakimleri yapan
Fatih Sultan Kar....
08.03.2010

 
   
  BAYAR ŞAHİN
Yüküne Ortak Olsam
 
 


FATİH REYHAN
Gözlerun Karayemiş

 
 
RECEBİM
Fitruka
 
 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan