Rize’de Yaşanmış Fıkra Gibi Olaylar

Çınar Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği- İstanbul Ekim 2007 112 sayfa
110 sayfalık kitapta, 1930’lu yıllardan bugüne kadar yaşanmış 183 fıkra gibi gerçek olay yer alıyor. Araştırmacı-yazar Fatih Sultan Kar, Karadenizlilerin, hayatı yaşanır kılmak için olaylara güler yüzle bakmayı seçen insanlar olduğunu söyledi. Yıllarca uydurma Temel fıkraları ile insanların aldatıldığını savunan Kar, “Bu kitap ile farklı Karadenizli tiplemesinin çizilmeye çalışılmasının nafile bir çaba olduğunu ve Karadenizlinin ince zekasını göstermek istedim. Bu kitapta 1930’lu yıllardan günümüze kadar yaşanmış 183 hikâyeyi kaleme aldım” dedi.

   

Likapanın Moruna, Rize’nin Yeşiline ( Yorgun Şair’den Şiirler )

Sentez Ajans Rize- 2008 88 sayfa
Sentez Ajans etiketi ile yayınlanan kitabında Rize ve memleket üzerine şiirlere ağırlık veren Fatih Sultan Kar şiirlerini “Memlekete güzelleme” olarak niteliyor ve kitabının ön sözünde şu duygulara yer veriyor : “Şiir, duygularımızın dilidir. Bir rengin, ahengin simgesidir. Şair, bu ahengi vücuda getirirken bir bakıştan, bir gülüşten, bir seslenişten beslendiği gibi bir yeşilden, bir pembeden, bir eflatundan da ilham alabilir. Göz pınarlarında biriktirdiği yaşları her an toprağa boşaltacak gibi duran bulutlarıyla yağmur ülkesi olarak nam salan Rize bir şaire tarifsiz lezzette sofralar sunar. Ziraat Bahçesi ya da Kale'de, bir bardak ince bellide yudumlanacak çay tadındadır manzara. Karadeniz hiçbir zaman çarşaf gibi serilmez ayaklarınıza. O hep hırçındır, delidir, coşkundur. İnsanı, doğası, deresi, balığı gibi.

   

Yeşile Adanmış Dizeler ( Rize Şiirleri )

Rize Belediyesi- Rize 2008 188 sayfa
Fatih Sultan Kar tarafından derlenen “Yeşile yakılmış dizeler – Rize Şiirleri’ isimli kitap Rize Belediyesi Kültür Yayını olarak yayınlandı. Kitapta Sadettin Kaynak, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fethi Giray, Hasan Sözeri, Süleyman Kazmaz, Cafer Tayyar Tuzcu, İrfan Ruhi Eren, Servet Çomoğlu, Recai Özgün, Osman Efendioğlu gibi kültür dünyasında tanınan isimlerin yazdığı şiirlerin yanında Rize Eski Milletvekillerinden Osman Kavrakoğlu ve Rize Valisi Kasım Esen’in de birer şiiri bulunuyor.
Kitap, şairlerin ürettiği ve her biri sevginin, hasretin ve derin duyguların ürünü olan, birçoğu zaman içinde unutulan, tarihin tozlu sayfalarında yerini alan şiirler bir güldeste olarak Rize için yazılmış en güzel şiirleri bir arada bulma, okuma imkanı sağlıyor.

   

Bir Limon Fidanının Hikayesi: Rizespor Tarihi

Çaykur Rizespor Kulübü Resmi Dergisi- İstanbul 2008 68 sayfa
Rizespor’un 55 yıllık macerası Gazeteci-Yazar Fatih Sultan Kar tarafından kitap haline getirildi. Altmış sekiz sayfadan oluşan kitabın yayınlanmasını Çaykur Rizespor Kulübü Resmi Dergisi üstlendi…19 Mayıs 1953 tarihinde kurulan Rizespor’un 55 yıllık macerası Gazeteci – Yazar Fatih Sultan Kar tarafından kitap haline getirildi. Altmış sekiz sayfadan oluşan “Bir limon fidanının hikâyesi” (Rize Spor Tarihi)  isimli kitabın yayınlanmasını Çaykur Rizespor Kulübü Resmi Dergisi üstlendi.

   

Bir futbol efsanesi Şenol Birol Gol

Çaykur Rizespor Kulübü Resmi Dergisi- İstanbul 2009 20 sayfa
Adına sloganlar yazılan, Rize'de futbola başlayan, Sarıyer'de kendini gösteren, Beşiktaş'ta büyüyen, Fenerbahçe'de devleşen, bir dönem doğan erkek çocuklara adı verilen Şenol Birol'un hayatı Fatih Sultan Kar tarafından kitaplaştırıldı. “Bir Futbol Efsanesi: Şenol Birol Gol” isimli çalışma, Ç.Rizespor Kulübü Resmi Dergisi tarafından yayınlandı. “Şenol Birol Gol” filmiyle şöhretini yeşil sahalardan Yeşilçam'a taşıyan Şenol Birol'un hayatından kesitlere yer verilen kitapta aynı zamanda Fatih Sultan Kar'ın kendisiyle yaptığı uzun söyleşide su yüzüne çıkan futbol hayatıyla ilgili çok özel anekdotlar dikkat çekiyor.

   

Rize’de Buluşalım

Rize Belediyesi- Rize 2009 116 sayfa
Her dörtlüğü memleket kokan dizeler. 116 sayfadan oluşan kitapta Fatih Sultan Kar’ın Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavi gördüğü süreçte yazdığı şiirleri ve Karadenizli müzisyenlerin albümlerinde yar alan eserlerini içeriyor. Ajans53 Bilişim ve Organizasyon tarafından yayına hazırlanan, Editörlüğünü Filiz Acar, tasarımını Bilge Fırat’ın yaptığı kitabın kapak fotoğraflarını usta Gazeteci Muhammet Kaçar çekti.

   

Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi

Rize Vitrini Ajans İstanbul 2010 496 sayfa
Fatih Sultan Kar’ın 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığı alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf, belge ve bilgileri içeriyor.496 sayfadan oluşan kitabın, aynı zamanda Çaykur Rizespor Kulübü için de kurumsal eser özelliği taşıdığını ifade eden Fatih Sultan Kar, “Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor. ‘Rize Spor Tarihi’ birden bine kadar numaralandırılarak özel karton kutuda prestij kitaplar kategorisinde yayınlandı. Kitabın oluşum serüveni hakkında bilgiler veren Kar, “Çalışma sırasında yıllarca birçok sahaftan materyal toplandı. Gazeteler baştan sona tarandı. Yeni bilgiler derlendi. Kitabın yazımı ve tasarımı nesnel ve bilimsel bakış açısıyla tamamlandı. 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığımız alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf ve belgeleri içeriyor. Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor.” diye konuştu

   
Evvel Zaman İçinde Rize

Rize'nin Siyah Beyaz Fotoğrafları Bile Yeşile Çalar

“ Evvel Zaman İçinde Rize” , Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk yıllarına ışık tutuyor. İnsanları Rize tarihine yolculuğa çıkarıyor. Kar, bu çalışma için uzun yıllar İstanbul’da bütün sahafları müzayedeleri dolaşarak ciddi bir arşive erişti. Aile albümlerinden de kattığı görsellerle süslediği  “ Evvel Zaman İçinde Rize” kültürel ve tarihsel yayın açısından yoksulluk yaşayan Rize’ye büyük bir zenginlik kazandırıyor. Yurdumuzun eşsiz köşelerinden Rize’nin geçmiş günlerini, mekânlarını ve iz bırakan şahsiyetlerini hatırlatıyor.
   
Yeşil Çayın Rize’deki serüveni kitap oldu

Arşivci ve araştırmacı Fatih Sultan Kar’ın koleksiyonundan seçilen siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan ve çayın Rize’deki serüvenini anlatan “Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni” isimli çalışma kitaplaştırıldı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) desteği ile yayınlanan çalışma Rize Çayı ile ilgili ilginç ve tarihi gelişmeleri gözler önüne seriyor. 1912 yılında Rize Ticaret Odası Başkanı Başkanı Mustafa Hulusi Karadeniz Batum’dan ceketinin cebinde getirdiği çay tohumlarıyla Rize’de evinin bahçesinde ilk çay ekimini yaptı.19 Aralık 1947 tarihinde ülkemizde süre gelen kıtlık nedeniyle çay karneye bağlandı.

 
 
 
ARŞİVDEN GÜNIŞIĞINA

İETT, İstanbul’un toplu ulaşım tarihini kitaplaştırdı
BİR ZAMANLAR İSTANBUL Fatih Sultan KAR – Filiz ACAR
İETT’nin 140. yılı anısına 140 fotoğraf . Bu yıl 140. yaşını kutlayan İETT, kendi fotoğraf arşivinden seçtiği 140 fotoğrafla İstanbul’un toplu ulaşım tarihine ışık tutuyor. İETT çalışanlarının eseri olan ve 153 sayfadan oluşan albüm kitap, ‘İETT’nin gerçek tarihini yazan tüm gizli kahramanlara’ ithaf ediliyor.
   
İETT ÜNLÜLERİ KİTAP OLDU

140 Yılda 140 Ünlü
ONLARIN DA YOLU İETT’DEN GEÇTİ
Filiz ACAR – Fatih Sultan KAR
Bu yıl 140. yılını kutlayan İETT`de geçmiş yıllarda görev yapan ünlü isimler kitap haline getirdi. İETT’nin 140. yılına ithaf edilen kitapta 140 ünlü isim yer alıyor. Kitapta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye`nin kültür-sanat, siyaset ve spor hayatına renk katan pekçok düşünce adamı, siyasetçi, sanatçı, sporcu ve sürpriz isim yer alıyor.

 
 
 
Her Hakkı Saklıdır © 2010 Fatih Sultan Kar       -     www.fatihsultankar.com   -   fatihsultankar@fatihsultankar.com           Tasarım: Türkan Akturan